Biala Podlaska SJIUS sp. z o. o.

Nowy
Jedwabny Szlak

Jeden Pas Jedna Droga – China Railway Express

,,Jeden pas, jeden szlak” to inicjatywa rządu Chińskiej Republiki Ludowej mająca na celu rozwój i usprawnianie korytarzy transportowych Eurazji. 

Nowy Jedwabny Szlak

Jeden pas, jedna droga

Nawiązując do tradycji wymiany handlowej między wschodem, a zachodem na Jedwabnym Szlaku sprzed kilkuset lat, promuje zacieśnianie współpracy gospodarczej między krajami znajdującymi się na trasie.

Wraz z inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku od marca 2011 roku rozwija się również China-Europe Railway Express, tworząc nową jakość dla kolejowych przewozów towarowych. W 2013 roku, władze miasta Chengdu (stolica prowincji Syczuan) wraz z kolejami chińskimi otworzyły Międzynarodowy Port Kolejowy. Od tego czasu, wraz z rozwojem projektu, Chengdu stało się jednym z najważniejszych i największych węzłów kolejowych w ChRL, a także oknem wymiany międzynarodowej z zachodnimi i południowymi regionami Chin.

Międzynarodowy Port Kolejowy Chengdu posiada bezpośrednie połączenia z 16 zagranicznymi oraz 14 chińskimi miastami, jednocześnie mając jeden z najwyższych wskaźników całego chińsko-europejskiego kolejowego ruchu towarowego (25% w 2017 r.), co plasuje go wśród 6 największych portów kolejowych całego kraju. Dodatkowo w Chengdu krzyżują się rzeczne pasy gospodarcze oraz linie transportu lotniczego z głównym węzłem w Międzynarodowym Porcie Shuangliu (jedno z 30 najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie).

Chengdu jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, finansowych, handlowych, kulturalnych, transportowych i komunikacyjnych w zachodnich Chinach. W 2021 roku Chengdu zajęło 35. miejsce w zestawieniu Global Financial Centres Index (rok wcześniej było to 43. Miejsce). Jego gospodarka jest zróżnicowana z przodującymi gałęziami takimi jak przemysł maszynowy, motoryzacyjny, medyczny, spożywczy i informatyczny.

To wszystko sprawia, że Chengdu jest doskonałą bazą handlu międzynarodowego.

Nie czekaj dłużej

Rozpocznij
współpracę